Őszi kertészet


NOVEMBERI KERTI TEENDŐK
Talán ez a legmozgalmasabb hónap, ami a kerti munkákat illeti, de ne feledjük, hogy a mostani munkával sok időt és energiát takarítunk meg tavasszal!

Melyek a legfontosabb novemberi kerti teendőink?

Jóllehet ez a hónap nedves és hideg, nem szabad elcsüggednünk, talán nyílik még egy pár őszirózsa és liliom, talán lesz még néhány díszcserje és díszbabér bogyó az ágakon, amik felvidítják a zord napokat. Ebben a hónapban értékeljük a legjobban az örökzöld növényeket, amelyeket ültettünk. Ha az időjárás nem volt túl zord, talán még van időnk bemenni az ősz színeiben pompázó kertünkbe. Lehet, hogy ez a legmozgalmasabb hónap, ami a kerti munkákat illeti, de ne feledjük, hogy a mostani munkával sok időt és energiát takarítunk meg tavasszal.

A novemberi kerti munkák előkészítése

Ilyenkor jelennek meg az új katalógusok a tavaszi vetésre való magokkal, szóval itt az ideje, hogy egy csésze tea mellett eldöntsük, hogy mit szeretnénk termeszteni jövőre. Rendeljük meg a magokat, mielőtt még kiürülnének a készletek.

Szaporítás

Ha van afrikai ibolyának, itt az ideje, hogy levágjunk róla egy pár levelet, elültessük egy cserépbe, ésmelegházba tegyük. Ha nem engedhetjük meg magunknak ezt a luxust, akkor tegyük az ablakpárkányra, ahol nem éri közvetlen napfény. Ha már elvetettük a szívós évelő növények magjait, akkor a fagyos időkben védenünk kell őket talajtakaró növényekkel.


Amikor az olyan gumós növényeket akarjuk növekedésre bírni, mint a jácint, miután kibújtak tegyük egy hideg ablakpárkányra, és bizonyosodjunk meg róla, hogy nem éri őket közvetlen napfény.
Ha szeretjük a cikláment, akkor már most vessük el a magokat, hogy jövő Karácsonyra szépek legyenek. Melegházra vagy más meleg helyre lesz szükségünk ahhoz, hogy megóvjuk a hőmérsékletingadozásoktól.

Metszés - az egyik leghasznosabbőszi kerti munka

A hónap vége felé metsszük meg a lombhullató fákat és cserjéket, beleértve ebbe a gyümölcsfákat és bokrokat is. Gondoskodjunk mulcsról a megmetszett fák és cserjék köré.

Őszi ültetés

A fás dugványokat, amiket a tavaly ősszel vágtunk, most ki lehet ültetni az állandó helyükre. Ha nincs hunyorunk, menjünk és vegyünk! Ültessük el, hogy télen, illetve kora tavasszal is legyen virág a kertünkben.
Hagyományosan, ebben a hónapban kell elültetni a fákat és a cserjéket, jóllehet én személy szerint tavasszal szeretem elültetni őket, amikor látom a lombozatukat is. Nekem nem volt gondom a tavaszi hidegebb talajjal. Amikor cserjéket ültetünk, karózzuk és öntözzük meg őket, majd tegyünk egy réteg mulcsot a tövükhöz.


Ebben és az elkövetkező hónapokban elmehetünk a kertészközpontokba, hogy meglessük, melyek azok a növények, amelyek jól mutatnak egész télen. Ha megtaláltuk a megfelelőt, vegyük meg és ültessük el.
Védjük meg az újonnan ültetett fákat és cserjéket az erős szelektől és a zord időtől. Most ültessük el a gyümölcsfákat és bokrokat.
Még mindig nem késő eltenni a tavaszi gumós virágokat – rakjunk liliomot és tulipánt a következő évre. Ha szeretjük a rózsákat, akkor most van itt az ideje, hogy szabadgyökeres rózsákat vásároljunk. Sokkal olcsóbbak, mint az elültetettek, és jobban megtelepszenek a meleg őszi talajban.
Őszi növények kertünkben

Ősszel elkezdhetjük betakarítani a zellert, de igazából tavaszig folyamatosan áshatjuk őket a földből.
Osszuk szét arebarbara gyökereket. November elején pedig a fokhagymát is kiültethetjük.
Itt az ideje a póréhagyma begyűjtésének, mielőtt még megfagyna a föld. Gondoskodjunk róla, hogy Karácsony idején is ehessünk endíviát.
Ha tettünk el zöldségeket vagy gyümölcsöket, figyeljünk rájuk, hogy ne rothadjanak meg, illetve, hogy ne fertőzzék meg egymást. Kezdjük el begyűjteni az olyan zöldségeket, amelyeket egész nyáron át neveltünk, például a paszternákot és a kelbimbót.
Még mindig van idő elvetni a disznóbabot és a borsót, de üvegbúra alatt tegyük, vagy valamilyen hasonló védőszerkezet alatt. Figyeljünk oda a kis szőrös barátainkra, akik igencsak nagy előszeretettel fogyasztják az apró magokat.



Novemberi munkák a veteményeskertben

Ebben a hónapban fontos a veteményeskertünk "karbantartása" is. Ha termesztünk káposztaféléket, fedjük le őket. A hideg idő beálltával a madarak sorban állnak majd, hogy belekóstoljanak, különösen a törpe káposztafajtákba.
A metélőhagymát akár be is lehet vinni a házba télen, és ott nevelni.
Ha még nem vontuk be a gyümölcsfák törzseit zsírszalaggal, tegyük meg – higgyék el, amíg ezt olvassák, a kis flótások már a fák tövében gyülekeznek.
Novemberben még lehet fás dugványt venni a következőkből: ribiszke, köszméte és fekete ribizli.
Ha vetettünk futóbabot, borsót és szagos bükkönyt, tegyük el jövőre egy száraz helyre. Vessünk télire salátát melegházba vagy hidegágyba.

Mit kezdjünk a gyeppel novemberben?

Az őszi munkálatok sorából ne hagyjuk ki a gyepünkkel való foglalatosságot. Még mindig van idő a kemény fagyok beállta előtt, hogy gyepesítsük az előkészített talajt. Ha enyhe az idő, talán még egyszer le kell vágni a füvet. Amint ennek is vége, vigyük el a kaszálógépünket a javítóba, ezzel sok idegeskedést megspórolunk jövő tavasszal, amikor az a szerencsétlen pára nem akar majd beindulni. Vigyázzunk, hogy ne sétáljunk a pázsiton, amikor meg van fagyva a föld, mert nagy barna lábnyomokat hagyunk magunk után ott, ahol letapostuk a füvet.


Késő őszi kerti teendők - benti növények/melegházak

Mossuk meg jól, és fertőtlenítsük a melegházat, a padokat, a cserepeket és a szerszámokat. Dobjuk el a régi cserepeket és minden szemetet, amire nincs már szükségünk.
Novemberben van az ideje annak, hogy beindítsuk a melegházak fűtőberendezéseit, hogy megvédjük az érzékeny növényeket és dugványokat. Szigeteljük a melegház belsejét légpárnás fóliával. A hidegágyakat is szigeteljük, a különösen hideg napokon pedig tegyünk rá egy plusz réteget. Csak azért, mert most hidegebb a levegő, nem kell megfeledkeznünk a melegház vagy hidegágy szellőztetéséről a melegebb napokon. Így nem lesz állott a levegő, és megelőzzük a nedvesség okozta rothadás elterjedését.
A ciklámen cserepeket hideg, fényes helyre tegyük, és rendszeresen öntözzük a növények tövét, és ne a leveleit. Ez majd megakadályozza a levelek megsárgulását. A fás dugványokat most elültethetjük a melegházban.
A kert gondozása - novemberi kerti munkák

Tisztítsuk ki a madárházakat, és tegyünk ki nekik eledelt, például diót, magvakat, gyümölcsöket és barna kenyeret. A hiedelmekkel ellentétben, a fehér kenyér nem ajánlott a madaraknak.
Amikor novemberben takarítjuk a kertet, hagyjunk egy kis rakás fát vagy levelet a kert egyik sarkában, hogy a rovarok és a kis állatok ott telelhessenek. Mindig nézzük meg, hogy nincs-e valamilyen állat a kertben, mielőtt letakarítjuk azt.
Védjük meg a nem fagyálló cserepeket, vonjuk be légpárnás fóliával vagy, ha nem túl nehezek, vigyük védett helyre.
Figyeljünk az élő sövényre és más érzékeny növényekre, amelyek nem mozdíthatók, takarjuk be őket szalmával, majd vonjunk köréje kerítést, hogy megtartsa, aztán vonjuk be légpárnás fóliával és kössük le.
A virágzás után szedjük ki a dália hagymákat és tároljuk.


Hasznos őszi kerti munkák

Vizsgáljuk meg a karók állapotát, mielőtt megérkeznek a novemberi szelek.
November elején szedjük ki, és osszuk szét a fűszerű évelőket, ahogy az idő és a talaj állapota engedi.
Szedjük ki a gumós begóniákat, mielőtt a fagy megcsípné őket. Szárítsuk meg, és tároljuk sötét hideg helyen.
Bizonyosodjunk meg róla, hogy beszedtük az összes víz alatti pumpát, mielőtt még kárt okozna bennük a fagy. Most kell megjavítani a szerszámokat, és elvégezni azokat a munkákat, amiket eddig félretettünk: javítsuk meg a kerítést, fessünk ki, távolítsuk el az algákat a belső udvarról, stb.
A növényeknek novamberben még szükségük van öntözésre, de legyünk óvatosak, hogy ne öntözzük túl. A talajnak csak kissé kell nedvesnek lennie.
Hogy megelőzzük a tömlők fagy okozta károsodását, vigyük be, de vigyázzunk, hogy ne legyen benne víz. A kint levő csapokat is védjük meg, szigeteljük zsákvászonnal.

Novemberi teendők a veteményeskertben

Ne hagyjuk, hogy a levelek felgyűljenek a pázsiton. A légmozgás és a napfény hiánya elősegíti a moha képződését.
Ha máris hullott hó, távolítsuk el a növényekről, mielőtt még a hó súlya kárt okozna bennük. Szedjük össze a leveleket, amint hullnak, különben felgyülemlik, és kemény gereblyézés lesz a vége. Vagy tegyük a komposzthalomhoz, vagy tegyük fekete műanyag zsákokba, amiket egy villa segítségével kilyukasztunk, és havonta öntsünk rá vizet.


Mindenki utál ásni, de minél korábban elkezdjük, annál jobban megdolgozza az eső, a fagy és a hó. Szóval vágjunk bele!
Szépítsük meg a szegélyeket azáltal, hogy kivágjuk az idős ágakat és a halott levélzetet. Jó ötlet meghagyni a növényeken a magházakat, mert jól mutatnak, amikor a hó betakarja őket.
A takarítás következtében felgyülemlett anyagokat tegyük a komposztba, csak a durvábbakat dobjuk el.

Őszi virágok, növények, amelyek novemberben a legszebbek

Füzéres poloskavész (Cimicifuga simplex ˝White Pearl˝)
Rózsásszőrű díszszőlő (Vitis coignetiae)
Tűztövis (Pyracantha ˝Golden Charmer˝)
Illatos lonc (Lonicera fragrantissima)
Csinos gerlefej (Chelone obliqua)
˝Golden Tiara˝ iszalag (Clematis ˝Golden Tiara˝)
Szárnyas kecskerágó (Euonymus alatus)
Nőszirom (Iris foetidissima)
Japán díszcseresznye (Prunus serrula)
Szürke juhar (Acer griseum)
˝Britzensis˝ szomorúfűz (Salix alba subsp. vitellina ˝Britzensis˝)
˝Autumnalis Rosea˝ higancseresznye (Prunus x subhirtella ˝Autumnalis Rosea˝)
Madárbirs (Cotoneaster lacteus)
Vöröstörzsű nyír (Betulus albosinensis var septentrionalis)
Fekete hunyor (Helleborus niger)
Pelyhes hanga és kultúrnövény-változatai (Erica erigena)
Borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium)
Stachyurus praecox